Аутомакедонија на 63-тото издание на Охридско Лето

И оваа година Аутомакедонија со својот бренд SsangYong е горд покровител на фестивалот Охридско Лето.

И оваа година Аутомакедонија со својот бренд SsangYong е горд покровител на фестивалот Охридско Лето.

Чест и гордост ни е што трета година по ред го поддржуваме овој значаен настан за македонската култура, кој 63 години овозможува реномирани уметници од целиот свет да гостуваат и настапуваат пред македонската публика во Охрид.

Отварањето на 63-тото издание на најголемата музичка манифестација во Македонија и регионот започна со гламурозниот концерт на светски познатата оперска дива Ангела Георгиу, која настапи во придружба на Оркестарот на Националната Опера и балет, под диригентската палка на маестро Чипријан Теодорашку од Романија.

Почетокот на 63-тото издание на „Охридско лето“ беше означен со традиционалниот фестивалски оган што го запали директорката на НУ „Охридско лето“ Наташа Поповиќ и интонирање на фестивалската химна напишана  од еден од најпознатите македонски композитори Томислав Зографски, како и со кревање на фестивалското знаме кое заедно со огнот ќе бидат препознатлив симбол на фестивалските денови  во наредните 40 дена.

Останати новости

Off Road авантура со SsangYong

Ги поканивме новинарите од најреномираните автомобилиски медиуми кај нас, на несекојдневно претставување на гамата на SsangYong.

Ја одбележавме Меѓународната недела на сестринската професија

Традиционално, по шести пат Унијата на ЗМСТАС предводени од Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри ЗМСТАС – ЗА НАС на 12ти мај ја организираше Свечената академија во чест на Меѓународната недела на сестринството.

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner